Okonie upodobały sobie jaskrawe odmiany zieleni

Okonie na wiosnę lubią duże przynęty

Opublikowano 19 maja 2016 przez Majki Pi

Wspólnie z Marasem po weekendzie majowym na Bugu i Narwii mieliśmy spory niedosyt szczupakowy. W poszukiwaniu majowych mamusiek wybraliśmy się trochę dalej na malownicze jeziorko, w którym wiemy, że mieszkają ryby powyżej 120cm.

Wyjazd był zaplanowany od dawna, więc nie sprawdzaliśmy warunków pogodowych ani tego czy ryba bierze w danym momencie.  Nastawieni na konkretne ryby zabraliśmy gumy w rozmiarze 12-20cm. Pierwszego dnia nie trafiliśmy żadnego szczupaka za to na nasze gumy siadały przyzwoite okonie.

Pierwszego okonia trafiłem na 12cm Foxa  w kolorze perch

Używałem wędki Sakura 2,58 o ciężarze wyrzutowym 15-45gram. Muszę przyznać, że jak na tak mocny kij brania były dobrze wyczuwalne. Hol był siłowy. Nie pozwalałem wyszaleć się rybom.

Przywalił w Foxa Zander Pro 12cm

Dużo kombinowaliśmy z rozmiarem gum. Na największe nic się nie działo. Na 12cm siadały okonie w przedziale 35-38cm a na 14cm okonki dwadzieścia centymetrów.

Ten mały okonek połakomił się na gumę Fox Zander pro 14cm

Ryby reagowały najlepiej na jaskrawe, zielono-żółte kolory. Z przynęt sprawdził się Fox Zander pro Shad w rozimiarze 12cm oraz Westin Hypo Teez w rozmiarze 13,5cm.

Przyzwoity wiosenny okoń złowiony na gumę Westin Hypo teez 13,5cm

Drugiego dnia udało mi się wyrzeźbić honorowego szczupaka, który swoją wielkością nie powalał ale za to nadrobił walką robiąc 3 świece podczas holu.

Jedyny szczupak jakie udało mi się złowić na wyjeździe wziął na gume Westin Hypo Teez 13,5cm

Wracając spotkaliśmy wędkarzy, którzy skrobali złowione okonie, takie do 30cm. Brzuchy miały całe wypchane kawałkami starej trzciny. Okonie na wiosnę stołują się na ikrze leszczy, którą w maju jest poobrastana roślinność podwodna. Są tak żarłoczne, że pożerają ikrę razem z kawałkami starej trzciny. Dodatkowo kończyła się trzeć płotka więc szczupaki miały co jeść  i pewnie dlatego tak słabo reagowało na przynęty.  W menu większych okoni najwidoczniej też musiała być płoć skoro tak dobrze reagowały na duże przynęty. Zgrupowały się przy tarliskach i musiało ich tam być sporo skoro mając w brud łatwego pożywienia reagowały na gumy.

Komentarze

  1. albert 6 września 2016 at 15:07

    Piękne okonie! Tzn szczupaki też ale dla mnie osobiście taki okoń to mega rzadkość, szczupaczki łapałem duże. Mazury w tym roku Diplomat Pike Spin, kijek robinsona za jakieś 200zł! pięknie dał radę:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>