8

Savage Gear Vertical xlnt 180cm 10-30g test i opinie

Opublikowano 30 sierpnia 2016 przez Marek Sztafa

Wędkę Savage Gear Vertical XLNT testowałem przez kilka sezonów na różnych łowiskach. Pomimo, że jest przeznaczona do łowienia w pionie używałem ją głównie do łowienia z rzutu. Jest to kij uniwersalny, którym łowiłem z łodzi: okonie, sandacze i szczupaki.

10

Wędka o ciężarze wyrzutu 10-30g była wręcz idealna do łowienia na głębokościach od 2-8m. Krótki kij o długości 180cm idealnie nadawał się do łowienia z łodzi.  Wyrzut główkami 10-20g z gumami od 5-10cm był w zupełności wystarczający. Po machnięciu kijem przynęta leciała na odległość 35-45 metrów. Rzuty woblerami o ciężarze około 20g też przynosiły satysfakcjonujące odległości. Przynęty lżejsze nie do końca współpracowały z tą wędką, natomiast przeciążenie zestawu można było podciągnąć nawet do 40g.

Prowadzenie przynęty – jakbym robił to przedłużonym ramieniem, wędka o szybkiej akcji pozwalała bardzo dobrze kontrolować prace wabików

9

Czułem na wędce każde uderzenie w kamień, przejście przynęty przez zarośla, a celny atak ryb w przynętę, sprawiał wrażenie mocnego kopnięcia prądem w rękojeść. Wszystko to dzięki tubie rezonansowej, w która jest wyposażona.  Zacięcie ryby było tak proste, że nawet podczas rozmowy z kolegą, uderzenie ryby automatycznie włączało mocne szarpnięcie kijem w górę. Do wykonania wędki użyto siedmiu przelotek oraz uchwytu od Fuji.

7

12

 

11

Wędka wg katalogu waży 130 gram, co z lekkim kołowrotkiem o wielkości szpuli 2500 po całym dniu łowienia, nie sprawiało uczucia zmęczenia ramienia. Myślę, że taka wielkość kołowrotka nadaje się najlepiej do tego kija. Większy przeciążyłby zestaw, a mniejszy moim zdaniem, byłby po prostu za mały. Myślę, że plecionka o grubości 0,12mm jest przeznaczona dla tego wędziska, gdyż odległości wyrzutu są największe. Po pierwszym dniu łowienia uświadomiłem sobie, że dwa inne kije, które miałem ze sobą na łodzi, nie zostały nawet przez chwile użyte.

1

2

 

3

Wędka Savage Gear Vertical xlnt złapałem parę dorodnych szczupaków i okoni, a największy sandacz miał 68cm i dał mi już trochę popalić. Obawiam się do większych sandaczy(80+) kij jest za delikatny. Jest też krótki więc możemy mieć problem z przebiciem się przez twardy pysk mętnookiego. Wędka jest bardzo czuła także, hol ryby jest czystą przyjemnością. Przy dużych szczupakach (90+) wędka potrafi wyginać się w pełną parabolę aż do samego uchwytu.

Podsumowując test mono blanka od Savagera VERTICAL XLNT :

PLUSY:

- wysokiej jakości podzespoły z jakich jest zrobiona,

-wytrzymałość i precyzja przy przeciążeniu zestawu,

- wysoka czułość na uchwycie,

- dość długie rzuty jak na tak krótki kij,

- kontrola pracy przynęty,

- niewiarygodnie niska cena, jeżeli chodzi o wędkę takiej klasy i jakości

MINUSY:

- dł. transportowa,

- słaba praca na niewiele lżejszych przynętach.

Mimo tego wędka będzie ze mną  na wszystkich wyprawach na wody śródlądowe. Można na nią złowić szczupaka, okonia i sandacza. Polecam!

Savage Gear Vertical xlnt 180cm – opinie klientów Pleciona.pl:

Savage Gear Vertical xlnt 180cm 10-30g używam do castingu

Summary

Kijek kupiłem z chęcią łowienia w verticalu. Zamontowałem do niego multiplikator nisko profilowy Okuma Comodo. Do łowienia w pionie na przynęty do 15cm sprawdza się super. Przy większych i gramaturze główki powyżej 30g za bardzo się poddaje. Jest to raczej kij na średnie sandacze i duże okonie.

4/5
  • Ogólna ocena
SG Vertical xlnt mam już trzy sezony

Summary

Kij sprawuje się świetnie do łowienia z rzutu na Odrze. Polecam

5/5
  • Ogólna ocena
Vertical xlnt - idealny do łowienia z opadu

Summary

Używam tego kija do łowienia z opadu. Świetnie się sprawdza! Jednoskłady mają niesamowitą czułość.

5/5
  • Ogólna ocena
SG XLNT - uniwersalny patyk do wszelakich zastosowań

Summary

Wędkę używam do wszelakich zastosowań od łowienia z opadu, porzez obrotówki do łowienia okoni na jerki do 7cm. Mógłby być trochę dłuższy (190cm) bo nie zawsze idzie zaciąć rybę na pełnym wyrzucie

4/5
  • Ogólna ocena

 

Dodaj pierwszy komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>