przyujsciowy odcineg Bugu

Triathlon na Bugu

Opublikowano 9 lipca 2013 przez Majki Pi

Po ostatnim wypadzie nad Bug miałem niedosyt sandaczowy, toteż postanowiłem dać im jeszcze jedną szansę. Co więcej od 6dni trwał  sezon sumowy, a rapy nadal szalały na trącej się uklei. Plan musiał więc być ambitny.

Razem z kolegą z TIM-u Piotrkiem o godzinie 4:00 byliśmy już zwodowani i gotowi do działania. Zaczynamy od obłowienia sandaczowych miejscówek. Na pierwszym dołku stoją już trzy łódki. Nie ukrywam, sytuacja delikatnie mnie zdenerwowała, bo to jedno z moich ulubionych miejsc. Nie pchamy się w pigalak i zaczynamy obławiać rynnę poniżej. Po godzinie bez efektów płyniemy dalej, na kolejne miejscówki. Jest coraz gorzej, każdy dołek i przykosa jest okupowana przez grunciarzy na łódkach. Przez 40min szukamy nieobleganej miejscówki i udaje się ją znaleźć,  na spokojniejszej wodzie, właściwie już na Zalewie. Na sondzie widać jeden łuczek, więc jest nadzieja na kontakt z rybą. Po 15min obławiania mam przyduszenie i zacinam ładnego sandaczyka, na oko 3kg.

Nad burzański sandacz

Męczymy dołek jeszcze przez pół godziny bez efektów, ale taka już jego specyfika, że nigdy nie udało mi się wyciągnąć z niego więcej, niż jednej ryby. Co ciekawe, w 90% zawsze ryba była widoczna na sondzie, podczas napływania. Do godziny 9:00  próbujemy jeszcze kilka mniej popularnych spotów, ale bez efektów. Przenosimy się zatem na boleniowe miejscówki. Na tarlisku uklei szaleją tylko małe rybki, największa z nich to 30cm. Postanawiamy wobec tego obłowić rynnę sumowymi woblerami. Już po w pierwszych 10min obławiania kantu rynny na Storma Wiggle Warta, wiesza się niewiele, ponad wymiarowy sumek.

sumy na bugu

To sygnał, który informuje nas, że sumy żerują. Po 11:00 robi się dość głośno, napływa coraz więcej łódek i zaczynają szaleć skutery wodne. Udajemy się wobec tego do miejsca slipowania na drzemkę. Po 4h drzemki jemy obiadek,  pstrykamy fotki i zastaje nas 19:00 . Wracamy na wodę poszukać sumów. Jednak nie ma gdzie łowić, na wodzie jest trzy razy więcej łódek niż rano. Na szczęście na Bugu mało kto ugania się za boleniami i tarlisko uklei jest wolne. Na początku biorą małe sztuki, ale po zmierzchu woda zaczyna się gotować od dużych rap. Mam dwa ładne niewcięte uderzenia i łowię rybkę powyżej 65cm.

boleń z tarliska uklei na bugu

Już prawie w całkowitych ciemnościach zacinam piękną rapę. Kij gnie się w pół, a boleń jedzie z roli i  płynie w stronę poprzewracanych drzew. Nie mam wyboru i muszę przykręcić mu hamulec. Chwilę później ryba przewala swoje potężne cielsko po powierzchni wody i wypina się. Kolejna piękna ryba stracona na tej miejscówce. W zeszłym roku straciłem ich kilka.  Rozginały mi kotwiczki albo nie wytrzymywała cienka plecionka. Tym razem kotwiczki nie były rozgięte, ale ich ostrość była wątpliwa. Kolejna fajna ryba poszła z powodu źle przygotowanego sprzętu. W końcu  należy coś z tym zrobić! Rezygnuję z następnego wypadu nad wodę i przezbrajam wszystkie woblery w nowe kute kotwice.

Komentarze

  1. marcin 29 października 2013 at 11:24

    Witam na jakie wedki lowiliscie : ten sandaczyk, i ten sumek. pozd

  2. Pustelnik 25 marca 2014 at 17:44

    Kocham rzekę Bug, kiedyś łowiłem tam wspaniałe ryby. Teraz niestety coraz ciężej o rybę powyżej wymiaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>