spinningowa wzdręga

Wzdręga na spinning – porady experta

Opublikowano 6 maja 2014 przez Kuba Słomka

Wzdręga jest to mało popularny i nie doceniany gatunek ryby na naszych wodach, lecz jakże powszechny. Możemy ją spotkać niemalże w każdym jeziorze i starorzeczu.

Definicja książkowa mówi nam : Wzdręga, krasnopiórka – gatunek ryby z rodziny karpiowatych, często mylona z płocią, od której jest bardziej jaskrawo ubarwiona i ciało ma silniej spłaszczone. Osiąga długość 25–30 (maksymalnie 40) cm i masę ciała do 1 kg. Ciało bocznie spłaszczone. Otwór gębowy mały, w położeniu końcowym, skierowany skośnie ku górze. Pomiędzy płetwami piersiowymi a odbytową występuje ostry, pokryty łuskami kil. Płetwa grzbietowa przesunięta do tyłu (jej przednia krawędź znajduje się na wysokości tylnej krawędzi płetw piersiowych).

wzdrega

Grzbiet jest niebieskozielony, boki srebrzystobiałe z wyraźnym złotawym odcieniem. Płetwy grzbietowa i piersiowe szare z czerwonawym odcieniem, pozostałe płetwy jaskrawoczerwone. Tęczówka oka żółta lub pomarańczowa. Z opisem maksymalnej długości ryby się nie zgodzę, gdyż największe ryby jakie udało mi się łowić w zeszłym roku osiągały długością 42cm, a wiem że w jeziorze są na pewno większe, widziałem na własne oczy!

Taka wzdega potrafi już poszaleć na kiju

Gdzie szukać wzdręg i w jakim okresie?

Polując na wzdręgi szukamy ich oznak żerowania na wodzie. Są to ryby stadne, więc jeżeli zobaczymy na wodzie oczkowanie, za pewne jest ich tam więcej niż jedna czy trzy.

Wzdręg powinniśmy szukać w przybrzeżnej strefie jezior, to tam one najczęściej przebywają i żerują. Jeśli jest to możliwe to starajmy się łowić z wody czyli ze środka pływającego. Polecam belly boat, bądź brodzenie, tak jak ja to najczęściej robię, ponieważ na moim najlepszym łowisku jest zakaz połowu ze środków pływających.  Wzdręgi lubią miejsca o dużym skupisku roślinności,  tej pod wodnej jak i trzcin. Zdecydowanie najlepszym okresem do połowu wzdręgi na spinning jest maj, choć możemy ją łowić cały rok. Najlepsze są dni słoneczne i bezwietrzne a gdy słońce jest za chmurami i wieje wiatr to lepiej zapolować na szczupaki. Na duże sztuki najlepsza jest tzw. patelnia czyli samo południe w upalną pogodę.

duże wzdręgi najlepiej łowić na woblery, gdyż jest to przynęta selektywna

Na co i  jak ?

Najlepszymi przynętami do połowu wzdręgi na spinning są micro jigi w kolorach czarno-czerwonym, czarno-pomarańczowym czy czarno-seledynowym. Skutecznie można je również łowić na małe twisterki z lekkimi główkami np. 0.8g. w kolorach przeźroczystego seledynu z pieprzem, „motor oil”, „denaturat”. Woblery w kolorach naturalnych jak i jaskrawych sprawdzą się wtedy gdy w łowisku są duże wzdręgi a my jesteśmy tylko nimi zainteresowani.

Te przynęty najlepiej sprawdzają się w połowie wzdręgna spinning

Wzdręgi na spinning najlepiej łowi się na upatrzonego. Jeśli zaobserwujemy oczkowanie na wodzie, bądź grasujące pod powierzchnia stado to w takie miejsce należy posyłać przynętę. Przy połowie na micro jigi i „paprochy” brania bardzo często następują zaraz po opadnięciu przynęty do wody. Przynęty należy prowadzić jednostajnie z przystankami na opad lub delikatnie podszarpywać. Jeśli nie jesteśmy w stanie wypatrzyć wzdręg to najlepiej prowadzić przynętę wzdłuż pasa trzcin bądź zarzucać ją bezpośrednio w trzciny, jak najgłębiej się da.

szukanie wzdegi głębokow trzcinach przynosi dobre efekty

Sprzęt

Z racji tego,  że w moim łowisku dosyć często łowi się ryby powyżej 30 cm, a warunki łowiska są dosyć trudne stosuje kij o ciężarze wyrzutu 12g i długości 2.9m. Ułatwia on operowanie przynętą między trzcinami i bezpieczny, szybki hol,  który nie pozwoli rybie Na ucieczkę w zarośla.  Najcieńsze linki jakie stosuje to różnej maści monofile od 0,14 do 0,16. Osobiście polecam stroft czy p-line. Kołowrotek (KLIK) to w moim przypadku rozmiar 2500 ze szpulą matchową co ułatwia dalsze rzuty. Bardzo ważnym elementem sprzętowym każdego polującego na wzdręgi są okulary polaryzacyjne.  Są one niezbedne do zlokalizowania ryb w łowisku.  Przyda się nam również podbierak, najlepiej muchowy, który będziemy mieli zawsze pod ręką np.przypięty na magnes na plecach do kamizelki.

Wzdręgi to bardzo urokliwe i waleczne ryby

Moje przemyślenia

Wzdręga na spinning to świetna zabawa, zwłaszcza, że zazwyczaj nie kończy się na 5 szt. Jest to świetna odskocznia od wielko rzecznej wędrówki po brzegach, którą najczęściej uskuteczniam. Polecam również używać do połowu haczyków bezzadziorowych lub po prostu zaginać zadziory, ponieważ wzdręgi bardzo często głęboko zażerają podane przynęty.

wzdręgi często łykają przynęty bardzo głęboko dlatego warto używać haczyków bez zadziora
Najlepszy sprzęt na spining ?
Kołowrotki Penn lub Kołowrotki Ryobi

Komentarze

 1. goldi 29 maja 2014 at 13:38

  Wzdręga to przepiękna ryba. Gratuluję udanych połowów i fajnego artykułu.

 2. Janusz Udziela 16 września 2014 at 22:15

  Wzdręga na spinning tego jeszcze nie było, niedługo wynajdziecie metody, żeby krąpie na spinning łowić hehe.
  A tak na poważnie to fajny arcik.

  • Sith 10 grudnia 2015 at 12:53

   Widocznie masz bardzo skromną wiedzę. Wzdręga na spinning to nic nowego. Co do leszcza, też nie dziwota, że potrafi łyknąć twisterka (robala) z dna, a na czarne obrotówki MEPSS 00 i 1 łowiłem też karpie. Co prawda leszcze i karpie były przyłowem, ale wcale mnie nie zdziwiły.

 3. ul-spinner 21 listopada 2014 at 23:33

  Krapie łowię na spinning, i owszem.

 4. Franz 8 lutego 2016 at 13:43

  O taak. Często łowiąc na mazurach gdy wyjeżdżalem tam na wczasy wzdręga ratowała mi wędkowanie wtedy gdy okonie nie chciały brać na paprochy. Jest ich tam dość sporo a w upalne południa ich delikatne brania i dość łatwy hol rekompensował ich niesamowity wygląd. Im bardziej zarośnięte jezioro grążelami itp tym piękniej ubarwione krasnopiórki :)
  Fajny artykuł pozdrawiam.

 5. pelikan 6 października 2017 at 13:07

  No cóż, kto powiedział, że nie można tą metodą złowić jakiegoś dorodnego okazu? Warto się oczywiście tylko najpierw porządnie do takiego przedsięwzięcia przygotować i zaopatrzyć w dobrą plecionkę spinningową http://pleciona.pl/pl/c/Ultra-Light-Game/3071 ta urzekła moje serce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>