Wędki na sandacza

Wędki na sandacza godne polecenia

Opublikowano 8 sierpnia 2016 przez Marcin Ziemba

Sandaczowy sezon w pełni. Część z nas ma już na koncie piękne ryby, inni wciąż czekają na spotkanie z „pasiastym smokiem”. Bez względu na to ile ryb zdecyduje się podjąć z nami walkę, na każdą z nich musimy być odpowiednio przygotowani. W tym wpisie chciałbym podjąć temat wędziska spinningowego , które pozwoli nam ujarzmić „smoka”. Przedstawię Wam kilka propozycji w różnych przedziałach cenowych co, mam nadzieję, pozwoli Wam wybrać wędkę optymalną dla Waszych potrzeb. Zdecydowałem się na podział pod kątem cenowym, gdyż dla większości z nas ma on kluczowy wpływ na to jakiego wyboru dokonamy.

Wszystkim nam łowienie sandaczy kojarzy się z gumowymi przynętami ( rippery, twistery, jaskółki ) na jigach, czeburaszkach, bądź na drop shocie, z woblerami dedykowanymi pod ten właśnie gatunek ryb oraz oczywiście z kogutami. W związku z tym wędki na sandacza, które Wam zaproponuję będą pozwalały na wykorzystanie tego typu wabików na różnych rodzajach łowisk, zarówno tych rzecznych, jak i na stojącej wodzie, czy to z brzegu, czy z łodzi.

Wędki na sandacza w przedziale do 200 złotych:

1) Mikado Nihonto TT Zander. Dedykowana pod sandacze wędka, którą można dostać zarówno z uchwytem korkowym jak i pianką EVA. Jej charakterystyka pozwala na wykorzystanie większości sandaczowych przynęt.

2) DAM Effzett Yagi 2.74m 12-42g. Niebywale uniwersalna propozycja dla łowców rzecznych drapieżników. Sztywna na tyle, że pozwoli wciąć sandacza na pełnym wyrzucie przynęty. Jednocześnie ugina się pod obciążeniem w parabolę dzięki czemu hole ryby są bardzo bezpieczne. Dobra propozycja dla osób zaczynających przygodę ze spinningiem rzecznym oraz dla tych co na sandaczach zjedli zęby a nie chcą by ich wędka na sandacze kosztowała więcej niż 200zł.

Wędki na sandacza w przedziale 200- 500 złotych:

1) Mikado Kamisori Zander. Kolejna dedykowana pod sandacze seria od Mikado. Bardzo wysokiej jakości komponenty pozwalają na bardzo efektywne łowienie, a szeroki wybór daje możliwość dobrania idealnej wędki do charakterystyki naszego wędkowania. Jeśli szukacie piekielnie szybkiego kija z progresywnym ugięciem w bardzo dobrej cenie, to odpowiedzią jest właśnie Kamisori.

2) Savage Gear Bushwhaker. Savage Gear to dla wielu wędkarzy wyrocznia drapieżnego łowienia. Producent, który słynie z innowacyjnych technologii w produkcji przynęt oraz wędzisk stworzył linię Bushwhacker, która pokrywa potrzeby większości wędkarzy poszukujących dużych ryb, różnych gatunków. W serii tej odnajdziemy wędziska dostosowane do lekkiego łownia, oraz bardzo mocne kije pozwalająca na prowadzenie ciężkich przynęt w silnym nurcie.

3) Savage Gear Finezze. Tak jak seria Bushwhacker jest bardzo uniwersalna i silna, tak Finezze, jak sama nazwa wskazuje stworzona jest do bardziej finezyjnego łowienia. Jest to seria wędek głównie do łowienia na drop shot i verticala, przy użyciu lekkich przynęt. Spokojnie nadaje się także do twitchingu małymi woblerkami. Duża ryba na tej wędce to emocje sięgające zenitu.

Wędki na sandacza w przedziale 500- 600 złotych:

1) Westin M3 Powershad M240cm 7-25g. W tej cenie spodziewamy się bardzo konkretnych specjalistycznych produktów i takim też jest wspomniany Powershad. Wędzisko z bardzo mocnego materiału TORAY, pozwala łowić nawet w bardzo trudnych warunkach duże ryby, przy użyciu większości sandaczowych „killerów”. Piekielna moc tej wędki w połączeniu z szybką akcją pozwala na pewne zacięcie i hol wymarzonego okazu.

2) ABU GARCIA Veracity ML SPINN 213cm 5-20g. Absolutny top rodziny Veracity od Abu Garcia. Dosyć krótki. lekki i piekielnie mocny kij pozwala nam na skuteczne łowienie w zaroślach, krzakach i wszelkiego rodzaju klaustrofobicznych miejscówkach oraz na łodzi, nie tracąc kontroli nad rybą. Zawsze daje znakomitą kontrolę i rezerwę mocy w połączeniu ze znakomitym przekazywaniem brań.

 Wędki na sandacza w przedziale ponad 600 złotych:

1) Okuma One Rod. Zabójczy zestaw bardzo lekkich ( poniżej 100 gram ), agresywnych, jednoczęściowych patyków. Wędki, które nawet przy całodniowym łowieniu nie męczą naszej ręki, a dają potężne możliwości. Bez względu na to czy wolimy łowienie castingowe, czy tradycyjny spinning One Rod ma dla nas rozwiązanie. One Rod są relatywnie krótkimi wędziskami, idealnymi do połowów z łodzi. Wędkowanie z Okuma One Rod to najwyższy poziom przyjemności.

2) Savage Gear Titanium. Luksusowa seria Savage Gear’a. Doskonałe materiały, ultra szybka akcja i niezwykle niska masa wędzisk charakteryzują ten niebywały zestaw wędzisk. Titanium to dosyć długie wędziska umożliwiające łowienie na małe, średnie i duże przynęty, dalekie rzuty z brzegu i kilkudziesięciometrowe hole nawet bardzo dużych ryb. Absolutne marzenie większości z nas. Wędziska te całkowicie panują nad sytuacją zarówno na stojącej wodzie, jak i na silnym, rzecznym nurcie.

O wędkach można mówić, pisać, a nawet śpiewać godzinami, ale mam nadzieję, że ten krótki tekst pozwoli Wam wybrać wędkę, która da Wam dużo radości z łowienia i możliwość złowienia upragnionych ryb.

Jeśli potrzebujecie więcej informacji, śmiało dzwońcie do naszego sklepu: 733 27 27 27

Komentarze

  1. Mirek 22 sierpnia 2016 at 20:05

    Witam , posiadam kij Mikado Nihonto TT Zander 240/20g 2 sec. i chciałbym dodać pod artykułem własną opinię. kij bardzo lekki w tym przedziale cenowym ładnie wykonany ,jednak z wadą pękającego korka na rękojeści przy mocniejszym dokręceniu. łowię na zamkniętym zbiorniku o śr głębokości ok 1,8 m i dnie lekko mulistym i uważam że kij zbyt słabo przekazuje trącenia na rękojeść . aczkolwiek ma zapas mocy gdyż sumik 120 cm nie robi na nim wrażenia. pozdrawiam

    • Majki Pi 24 sierpnia 2016 at 15:53

      Dzięki za opinię. Jeśli chciałbyś dodać obszerniejszą recenzję wraz ze zdjęciami to zapraszamy!

      • Mirek 26 sierpnia 2016 at 19:45

        z chęcią dodał bym zdjęcie trzaśniętego korka ale nie wiem jak je umieścić w komentarzu :)

    • marcin ziemba 26 sierpnia 2016 at 09:55

      Każde doświadczenie, którym się dzielisz może się przydać innemu wędkarzowi :) Pozdrawiam!!!

    • sebastianszanel 3 stycznia 2018 at 22:26

      mikado brak korka :) okleina korkowa pęka odkleja sie same minusy za to !
      w opisie korek klasy aaa jaja jakies !

  2. krisfish 7 listopada 2016 at 12:53

    Czesc, posiadam Mikado Nihonto TT Zander 240 i na większe sandacze wydaje mi się za mięki (kwestia mocnego zacięcia). Interesuej mnie jednak opisywany DAM Effzett Yagi 2.74m 12-42g – wydaje się być mocniejszą konstrukcją (sztywniejszy). Gdybyś mógł napisać o niej ciut więcej (praca, sztywność w zestawieniu z Nihonto TT). Pozdrawiam!

    • Marcin Ziemba 8 listopada 2016 at 09:17

      A możesz napisać mi coś więcej o swoim TT Zander 240? Chodzi mi o to jaką masz gramaturę wyrzutu na nim i na jakiej wodzie łapiesz, jakich przynęt używasz itp.? Pozdro!

      • krisfish 8 listopada 2016 at 11:55

        Wędka ma do 20 g gram wyrzutu, Łowie głownie na odrze, główki w zależności od nurtu 17-20 gr. Wędka bardzo fajna (świetnie przenosząca każde pstryknięcie) niemniej przy zacinaniu z wiekszych odległości mam spady większych sandaczy (cała siła zacięcia idzie w ugięcie). Dlatego szukam dodatkowo sztywniejszego i dłuższego kija (2,70) aby móc pewniej i mocniej zaciąć (łowie głownie z brzegu). Przynęty to różenej maści gumy, rippery itp (opad). Mam na oku również kijek DAM effzett pro zander 2 70m 10-30g (wydaje sie byc ciekawą propozycją).

      • Marcin Ziemba 8 listopada 2016 at 12:11

        Aha czyli sam widzisz w czym problem. Łowisz z brzegu, na dystans, relatywnie ciężkimi główkami i na nurcie. Skoro masz kij do 20 gram i używasz takich główek, do tego masa przynęty, plus uciąg wody to podejrzewam, że wędka podczas prowadzenia przynęty dosyć głęboko „się kładzie”. Dodatkowo wędka ma 2.4 m więc jeśli zacięcie „zbiera” dopiero z dolnika to długość ruchu jest bardzo mała, czasem może nawet łuku na plecionce nie zebrać. Wspomniany Effzet to bardzo fajna propozycja. Ta wędka ma fajny zapas mocy i jest dłuższa, więc przekazanie siły przy zacięciu z pewnością będzie lepsze, wobec czego hak z większą siłą zaatakuje mordkę Twojej ofiary. Te dodatkowe 30cm długości kija w połączeniu z jego mocą z pewnością dadzą Ci dużo większy komfort w czasie wcinania ryby.

      • krisfish 8 listopada 2016 at 15:23

        Tak też zrobię – dzięki za rady ;)

      • Marcin Ziemba 8 listopada 2016 at 22:20

        Bardzo proszę, cała przyjemność po mojej stronie. Jeśli zechciałbyś się z nami podzielić swoimi odczuciami związanymi z nową wędką to czekamy na Twoją opinię :) Pozdrawiam serdecznie! Skutecznych zacięć :)

  3. Daniels 4 lipca 2017 at 20:03

    Co bys polecil za wedke na sandacza,szczupaka,pstraga
    Potrzebuje wedke,kolowrotek zylka/plecionka cienka

    • Jan Stasiak 24 października 2017 at 19:21

      Potrzebujesz wędki uniwersalnej na wszystkie metody czy oddzielnej wędki do każdej ryby?

  4. Dzidek083 11 listopada 2017 at 14:58

    Wędka tt zender nadaje sie na sandacze jeśli cięzar główki nie przekracza 8 gr inaczej jest za wolna. Już lepszy jest patyk inazuma perch jest ciut szybszy daje rade do 10 gr w porywach do 12 gr. Majki czemu nie wspominasz o kiju Inazuma Zander 229/22 jak dla mnie lepszy od Kamisori i tańszy daje rade od 7 do 30. Jednak Mikado ma jedną wade dobór przelotek kijki mają przecięty zasięg. Majki polecisz coś do finezyjnego łowienia sandaczy co pozwoli posłać gumę trochę dalej niż inne kije .

    • sebastianszanel 5 stycznia 2018 at 16:55

      inazuma zander 229 22g jak najbardziej polecam ! szybkosc i cena super

  5. Rojek35 24 lutego 2018 at 11:00

    Witam serdecznie.
    Jaki czuły , a zarazem ze sporym zapasem mocy kijek byś polecił do łowienia sandaczy i szczupaków do połowu z łódki z opadu i w poziomie na gumy 15-20 cm na główkach od 12g w zwyż ?

    • Marcin Ziemba 4 marca 2018 at 10:55

      Cześć Rojek. Gumy 15-20 cm i główki od 12 gram wzwyż? Co masz na myśli pisząc czuły? Czy chodzi ci o to, żeby szczytówka wciąż była na tyle miękka żeby można było z niej czytać brania, czy żeby blank przekazywał każde puknięcie? Przy sandaczach z opadu, gdy lowisz na duże gumy potrzebujesz kija z mocą w blanku bo musisz rybę wciąć, musi być odpowiednio wytrzymały by takimi przynętami rzucać i mieć wystarczającą długość żeby dalej rzucić w przypadku, gdyby ryba nie brała „pod łodzią”. duże gumy stawiają duży opór w powietrzu więc myślę, że kij powinien mieć co najmniej ok 2,2- 2,3 m. To jest moje zdanie. Powiem Ci, że mi przychodzą do głowy dwie wędki od Savage Gear- Bushwacker XLNT2 i Custom. Pierwsza w długości 228 cm i odpowiednim dla Ciebie wyrzucie powinna się nadać na łódkę za sandaczem, ale tutaj akcję będziesz miał troszkę sztywniejszą, szczytowo paraboliczną. W customie natomiast sama szczytówka powinna dać Ci więcej odpowiedzi, być bardziej „łagodna” niż w bushwackerze, ale i długość wędki raczej wziąłbym troszkę większą. Na dniach powinienem mieć i bushwackera i customa i mogę Ci dosłać trochę dodatkowych info jeśli potrzebujesz. Pozdro!

      • Rojek35 6 marca 2018 at 22:10

        Cześć Marcinie. Zgadzam się w pełni z Twoją opinią. Co do czułości kijka chodziło mi bardziej o przekazywanie puknięć przez blank. Myślałem również o customie, dokładnie o SG Custom Predator Fast Shad do 65g…tylko czy nie za długi? 258 cm… Choć generalnie chyba nie powinno być problemu. W końcu prawie identycznie jak sandacze łowię na Bałtyku dorsze patykiem Degi o długości 3,10 m i spokojnie nim podbijam ciężkie pilkerki jak chcę…

      • Marcin Ziemba 8 marca 2018 at 23:24

        Rojek w customach ich długość jest ich atutem. To właśnie to jak rozmieszczone są obciążenia na długości kija sprawia, że jest on tak niesamowity. Do mnie dziś dotarł custom coastal 290cm 9-27 grama i to jest kij, którego ja szukałem od lat. Jeszcze na niego nie łowiłem, ale już widzę, że wreszcie znalazłem wędkę która łączy czułość, moc z odległością rzutu, delikatnością i lekkością. Podejrzewam, że przy gramaturze ok 70 gram, w którą ty celujesz, wciąż będzie miażdżył rywali pod kątem płynności pracy. Co do XLNT2 to tez mi dzisiaj przyszedł. Wrażenie bardzo fajne- konkretny, relatywnie krótki (228cm), szybki spin, ale z bardzo płynną paraboliczną akcją. Nie jakiś surowy badyl, tylko wędka z klasą. No i to charakterystyczne wrażenie jak byś głaskał okonia, gdy pocierasz palcem o blank :) Bez wątpienia te kije to znakomity wybór- musisz jedynie zadecydować czy wystarczy Ci bardzo dobry i krótszy Bushwacker, czy droższy i bardziej finezyjny, ale bardzo mocny Custom. Daj znać co wybrałeś :) Pozdro!!!

  6. Dziabak 1 września 2018 at 15:31

    Proponuję inazume monolit ty Zander pobijałem nią w tym sezonie wędki z pracowni minus potrafi się odkleić mocowanie kołowrotka i tak go nie zmienię dziabak

  7. Dziabak 1 września 2018 at 15:36

    Spróbuj nihonto monolit po wyżej 18 gram na tym łowię dobry badylek za rozsądną cenę ma mały minus potrafi się rozkleić mocowanie

  8. Ludwik 22 września 2018 at 06:31

    Posiadam Nihonto TT zander 210 cm cw. do 18 g. Kijek lekki dobrze leży w dłomi. Jego wadą jest trwałe odkształcenie końcowego odcinka szczytówki ( wygięcie w dół)

    • Też Ludwik 30 stycznia 2019 at 20:38

      Witam! Też posiadam TT 210/18. Potwierdzam że końcówka na trwale odkształca się ku dołowi. Ogólnie kijek fajny. W przeciwieństwie do mocnych i twartych patyków mam mniej spadów przy łodzi (świetna amortyzacja)

  9. Patryk 6 stycznia 2019 at 15:28

    Czy wędka okuma one rod jest naprawdę wklejanką? Nigdzie w internecie nie mogę znaleźć informacji na ten temat? Czy to jedynie omyłka w opisie powyżej? Proszę o odpowiedź bo jestem zainteresowany kupnem kija.

    • Majki Pi 24 stycznia 2019 at 18:23

      Okuma One rod nie jest wklejanką. Musiał się wkraść błąd

  10. Szymek 17 lutego 2019 at 22:41

    Witam! A ja szukam czegoś na moją kochaną zaporowke. Woda 2-3m. Lowilem juz robinsonem cortez jigg zander. Głównie kijki krótkie 220 230. Do 25g. Teraz chcę coś bardzo szybkiego z zapasem mocy o długości 270 cm. Do 40g. Gumy po 12-15 cm na glowkach od 8 do 20g. Mandule koguty czasem pomacam wobkiem. Macie coś w ofercie co sprosta tym wymagania ?

    • Marcin Ziemba 18 lutego 2019 at 13:57

      Cześć Szymek. Oczywiście, że w ofercie są wędki, które sprostają wymaganiom. Jaki masz budżet?

      • Szymek 18 lutego 2019 at 16:27

        Na kij jakieś 500 zł.

      • Szymek 18 lutego 2019 at 16:58

        I chcę podpiąć kręcioł pod to Daiwe BG 3000

      • Marcin Ziemba 18 lutego 2019 at 18:11

        500 zł to jest sensowny budżet. Miałeś już jakieś wędki z tego segmentu w ręku? Chcesz bardzo sztywny kij, czy raczej coś z bardziej szczytową- progresywną akcją?

      • Szymek 19 lutego 2019 at 08:58

        Miałem Dragon X-treme 230 ale nie zandera. Tego do 21g bodajże. Mikado Kamisori zander 229 do 22g. Robinson Cortez jigg zander 225 4-32. I teraz czas na 270 cm i wieksza gramatura. Podobał mi się ten robinson bo fajna pałka tylko szczyt się lał przy większych gumach. Kamisori znów miało fajny zapas. Lubię sztywne kije bo fajne możliwości rzutowe i szybkie zacięcie. Ale tez nie chce żeby rybki spadały. Wszystkie kije mialem x-fast. I boję się np o akcji fast coś kupić że będzie kluchowate. Takie moje dziwne wrażenie. Jeśli możesz doradź coś z tych dwóch segmentów sztywny i o akcji szczytowej na coś się zdecyduje może gdzies pomacam w okolicy ;)

      • Marcin Ziemba 20 lutego 2019 at 13:53

        Szymek mam pewien problem z Tobą bo z tego co czytam to z jednej strony chcesz bardzo szybką kosę, ale taką z której nie spadają ryby. 270cm, która będzie w miarę delikatna, ale nie połozy się pod gumą 15 cm z główką. Ja bym pomyślał o tej wędce. http://pleciona.pl/pl/p/Wedka-Savage-Gear-Custom-Coastal-274cm-10-30g-2cz/15217 Sam mam 290cm do 27 gram i to jest rewelacyjny kij. Ma bardziej szczytową akcję, nie jest turbo szybka, ale pozwala pięknie kontrolować przynęty i fantastycznie trzyma rybę. 10-30 gram wydaje się sensowną gramaturą do Twoich potrzeb. Pozdro!

      • Szymek 20 lutego 2019 at 15:49

        A co sądzisz o mikado kamisori zander 270cm do 35g :) ?

      • Marcin Ziemba 21 lutego 2019 at 02:04

        Podoba mi się ich wygląd, podoba mi się ich uzbrojenie, natomiast mam zastrzeżenia co do progresji akcji. Mam wrażenie, że akcja jest progresywna maksymalnie tylko do połowy blanku, a potem to już piekielnie sztywny kij i ta granica wydaje się być widoczna. To może powodować dużo spadów. To jest moje wrażenie, ale zaznaczam, że na nią nie łowiłem, tylko widziałem i widziałem jak pracuje. Myślę, że summa summarum to dobra wędka i mam sporo sympatii do mikado, ale sądzę też, że custom jest jednak kijem z innej półki, ale to jest tylko moje zdanie :)

  11. Szymek 20 lutego 2019 at 11:04

    Mało aktywny ten blog chłopaki.

  12. ex123 16 września 2019 at 23:17

    Mam mikado nihonto 220cm do 15g, Wg mnie opis tego kija to jakaś kpina bo kij spokojnie obsługuje przynęty do 60 g.

  13. barometer 25 listopada 2019 at 20:23

    Elo! Potrzebuje nowej wędki! :)
    Aktualnie łowię na stary juz kij i dosyc ciężki Dragon millenium power jig 5-25 270cm.
    Kijek praktycznie sam zacina sandacze ale po kilku godzinach wędkowania wchodzi w ręke. Łowię w bugu w spowolnionym nurcie, zakolach i konarach oczywiście z brzegu. Macham głównie czeburaszkami 5-12g. Czy Dragon Pro Guide X 4-21 275cm spełni moje oczekiwania? A może coś z seri Z-Series?

  14. Kamil 13 grudnia 2019 at 13:06

    Czy przy wyborze wędki bardzo ważne będzie jej elastyczność na końcówce lub ogólnie całego zestawu? Na przykład takie tanie nadają się jeszcze do użycia https://infomiasto.eu/wedka-rumpol-strong-3608-36-metra-opinia-i-test/ czy lepiej kupić coś znacznie lepszego. Mają one widziałem sporo złych i dobrych opinii.

  15. Marek 18 grudnia 2020 at 20:42

    Witam szanowną starszyznę. Ktoś używał może daiwy prorex 230 30-70?? Ciekawy jestem jak się zachowuje taki kijek i czy nadaje się na sandacza. Jestem początkującym i bardzo zielonym wędkarzem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>