Kołowrotek na okonia godny polecenia

Kołowrotek na okonia – godny polecenia

Opublikowano 23 sierpnia 2018 przez Piotrek Milewski

Okoń jest gatunkiem chętnie poławianym przez wędkarzy w naszym kraju ze względu na swoją waleczność, liczną populację oraz pory żerowania. Nawet niezbyt duże okazy potrafią dać wiele frajdy podczas holu na odpowiednio dobranym sprzęcie. Kiedy trafimy na dużą, wygłodniałą ławicę czasami możemy liczyć nawet na ilości dochodzące do kilkudziesięciu sztuk. Wędki, których używamy do połowu tego gatunku są to najczęściej delikatne kije z ciężarem wyrzutowym do kilku lub maksymalnie kilkunastu gram. Część kolegów po kiju preferuje tutaj wędziska wklejane z delikatną szczytówką, reszta zaś pełne blanki. Kołowrotek na okonia powinien być mały czyli w rozmiarze 1000-2000, lekki i z płynną pracą mechanizmu i hamulca. Bardzo cienkie żyłki w zakresie 0.10-0.16mm oraz plecionki w zakresie 0.03-0.08mm to podstawa podczas łowienia okoni. Coraz bardziej popularny staje się także niewidoczny pod wodą fluorocarbon, można z niego robić przypony ale też nawijać jako główną linkę. Co do samych kołowrotków na okonie uważam, że najważniejsze cechy, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu to waga, płynność pracy abyśmy komfortowo mogli prowadzić lekki wabik, oraz praca hamulca. Poniżej wymienię kilka modeli godnych uwagi w różnych wariantach cenowych.

Kołowrotek na okonia w przedziale cenowym 100-300 zł

Ryobi VERUM rotor NCRT 2000 – Grafitowa obudowa oraz nowy rotor NCRT, oś główna ze stali nierdzewnej oraz elementy przekładni głównej wycinane w technologii CNC, jest to ciekawy kołowrotek za małe pieniądze z zaskakująco płynną pracą, przełożenie 5.1:1, ilość łożysk 6+1, waga 259 gram.

Kołowrotek Okuma Epixor XT EPXT-20 FD – Nowość od Okumy na 2018 rok, lekki i dobrze spasowany młynek z wielotarczowym precyzyjnym hamulcem, równo nawija linkę oraz jest odporny na korozję, posiada rotor wywołujący cykloniczny przepływ powietrza, świetnie nada się do okoniówki, jego waga to zaledwie 207gram, przełożenie 5.0:1, ilość łożysk 7+1.

Ryobi SLAM NCRT 2000 – Słynny już kołowrotek ze stajni Ryobi, obudowa i rotor wykonane zostały z lekkiego materiału NCRT dzięki czemu zmniejszona została waga ale mimo tego młynek odznacza się dużą mocą nie tracąc przy tym płynności pracy, posiada również precyzyjny hamulec, sam używam tego modelu w rozmiarze 4000 od 4 lat i jestem z niego bardzo zadowolony, przełożenie 5.1:1, ilość łożysk 5+1, waga 222gramy.

Kołowrotek na okonia w przedziale cenowym 300-600zł

Mitchell MAG PRO R 2000 – lekki, precyzyjny i przyjemny kołowrotek ze stajni Mitchell, przekładna wykonana jest tutaj z mosiądzu a a wał główny ze stali nierdzewnej, jest to konstrukcja, która świetnie skomponuje się z delikatnym okoniowym kijkiem, sam również posiadam jeden z młynków z tej serii i są one godne polecenia, przełożenie 5.8:1, ilość łożysk 7+1, waga 231 gram, moc hamulca 6.4kg, nawój 77 cm.

Abu Garcia Revo SX 20 Spin – Słynne już kołowrotki z serii Revo zna i używa wielu wędkarzy, ponieważ jest to synonim jakości, solidny, wytrzymały i lekki kołowrotek z eleganckim dokładnym wykończeniem, zadowoli niejednego doświadczonego wędkarza, posiada hamulec Carbon Matrix, przełożenie 6.2:1, ilość łożysk to aż 8+1, waga 206 gram, moca hamulca 5kg, nawój 83cm.

Kołowrotek na okonia w przedziale cenowym 600-1000zł

Penn Clash 2500 FD – jeden z flagowych modeli Penn’a, trzymając go w ręku czuje się, że jest to solidnie wykonana maszynka, dzięki przekładni Dura-Gear uzyskamy większą żywotność kołowrotka, posiada w pełni metalową obudowę, rotor i korpus, posiada system hamulcowy HT-100, ten model jest użytkowany przez szerokie grono naszych znajomych i cieszy się bardzo dobrą opinią, nada się również pod cięższą okoniówkę, przełożenie 6.2:1, ilość łożysk 8+1, waga 246 gram.

Kołowrotek Daiwa Ballistic LT 2000D – Nowy Ballistic od Daiwy w wydaniu LT czyli Light and Tough, jeżeli szukamy kołowrotka z nadzwyczaj płynną i delikatną pracą to polecam wypróbować ten oto młynek, po kilku obrotach będziemy już wiedzieć co oznacza „maślana praca”, obudowa kołowrotka zbudowana jest z materiału ZAION a jego oś zabezpieczona jest technolgią MagSealed, odznacza się on również niesamowicie niską wagą bo zaledwie 165gram, przełożenie 5.2:1, ilość łożysk 6, hamulec 5kg.

Mam nadzieję, że każdy po przeczytaniu tekstu i obejrzeniu konkretnych modeli będzie w stanie znaleźć kołowrotek na okonia, dla siebie. Kołowrotki, które wymieniłem były przez nas testowane i są to produkty godne polecenia. Warto w miarę możliwości wziąć przed kupnem do ręki chociaż kilka z nich, ponieważ każdy posiada inna specyfikę pracy. Dopiero wtedy będziemy mogli dobrać dla siebie coś co odpowiada nam najbardziej. Oby te wybory przyczyniły się do waszych przyszłych wędkarskich sukcesów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *