Uniwersalna wędka na rzekę

Wędki na rzekę – godne polecenia

Opublikowano 23 sierpnia 2018 przez Piotrek Milewski

Każdy z nas zaczynając przygodę z wędkarstwem nie posiadał tuzina wędek ani kilku pudeł wypchanych po brzegi przynętami. Chcąc połowić rekreacyjnie zabieraliśmy ze sobą nad wodę jedną wędkę i kilka sprawdzonych wabików, nie zastanawialiśmy się, który kij i jaka akcja jest odpowiednia pod daną przynętę i rybę. Takie były prawdopodobnie początki wielu z nas, lecz kiedy przyszło do zakupu pierwszego kija i miał on nadal służyć do użytku szerokiej gamy przynęt oraz połowu wielu gatunków ryb, musieliśmy wybrać ten, który był dla nas najbardziej uniwersalny. Teraz już wiemy, że nie ma wędek stricte uniwersalnych ale zawsze możemy dobrać wędzisko, którym w miarę komfortowo obsłużymy wiele przynęt na wielu łowiskach i będziemy w stanie złowić kilka gatunków ryb i to całkowicie świadomie. Uniwersalne wędki na rzekę, których będziemy używali na średnich i dużych nizinnych rzekach, bo na takich najczęściej łowię, powinny spełniać moim zdaniem kilka założeń. Najlepiej żeby było to dość długie wędzisko w granicach 270 cm, o dość szybkiej akcji, jeżeli w łowisku mamy mocny i ostry nurt, no i najbardziej klasyczny ciężar wyrzutowy takiego wędziska będzie oscylował w granicach 5-25g. Ryby, które będziemy mogli poławiać to najczęściej: szczupaki, bolenie, okonie, sandacze, klenie, jazie. Poniżej zaprezentuję Wam kilka wybranych przeze mnie kijków i opiszę mniej więcej na jakie ryby najlepiej będą one się nadawały.

Wędki na rzekę w przedziale cenowym 100-300zł

Savage Gear MPP2 274cm Spin 10-30g 2cz – Bardzo wszechstronna seria nowoczesnych wędzisk od Savage Gear. Posiada modele do łowienia wszelkimi rodzajami wabików na ryby drapieżne, Posiada Przelotki CCS Sin, Mocowanie kołowrotka Savage Gear Gold Label DPS R/S, Waga to 176g, kijek sprawdzi nam się podczas połowów bolenia, szczupaka, sandacza oraz dużego okonia.

Wędka Dragon Street Fishing Spin 2.75 5-21g – Klasyczne dwuczęściowe wędzisko o bardzo szybkiej akcji, niskiej wadze i płynnym ugięciu pod obciążeniem. Dostępne w dwóch długościach i trzech różnych ciężarach wyrzutowych. Posiada przelotki typu SiC oraz uchwyt typu SCXVS, jego waga to 150g, nadawał się będzie do połowu szczupaka, bolenia, okonia a nawet klenia i jazia na duże woblery.

Wędki na rzekę w przedziale cenowym 300-500zł

Wędka DAM Classic Spin 2,70m 10-30g – Seria wędek EFFZETT Classic Spin została zaprojektowana według najnowszych trendów nowoczesnego spinningu lecz przy jednoczesnym zachowaniu klasycznego wyglądu. Posiada lekki węglowy blank TC30, przelotki SeaGuide, Oplot wzmacniający, jego waga to 175g, nada się do połowu: szczupaka, sandacza, bolenia

Savage Gear Parabellum CC 9’2″ 279cm 7-23g – Klasyczna już seria wędzisk od Savage Gear czyli Parabellum, posiada przelotki Coil Control SiN, rękojeść z najwyższej jakości korka oraz jej wielkim atutem jest idealne wyważenie, waga wędki to 164g, dzięki swojej świetnej akcji nada się idealnie pod bolenia, klenia, jazia i okonia.

DAM EFFZETT Evidence Spin 2.70m 10-35g – Ultra szybki blank zbudowany z najwyższej jakości komponentów, bardzo wytrzymały, czuły i dobrze wyważony pozwoli nam cieszyć się z każdej minuty wędkowania, posiada uchwyt kołowrotka oraz przelotki SeaGuide, jego waga to 198g, będziemy mogli używać go do połowu sandacza, szczupaka i bolenia.

Uniwersalne wędki na rzekę powinny sobie bez problemu poradzić z takim przeciwnikiem

Wędki na rzekę powyżej 500zł

Westin W3 Powershad M 270cm 7-25g 2cz – W3 powershad to seria szybkich wędzisk od Westina wykonanych na słynnych blankach TORAY, czułe i lekkie wędzisko pozwoli nam uzyskiwać lepsze wyniki nad wodą, posiada uchwyt kołowrotka SKS, przelotki LTS, wzmocnienia kavlarem i carbonem, jego waga to 149g, komfortowo będziemy mogli łowić nim szczupaki, bolenie i sandacze.

Savage Gear Custom Coastal 274cm 7-23g 2cz – Jeden z ciekawszych kijków od Savage czyli Custom. Seria wędek z najwyższej półki, która zadowoli niejednego doświadczonego wędkarza, szybki kij ze świetnym ugięciem pozwoli nam bez problemu wyholować rybę nawet w wartkim nurcie, wykonany również na blankach TORAY, jego waga to 151g, sprawdzi się świetnie podczas połowów bolenia, szczupaka, klenia, jazia, okonia.

Wędka Daiwa Prorex AGS 2.70m 10-30g – Bardzo lekkie i czułe wędziska od Daiwy zbudowane z materiału SVF nanoplus, które pozwolą nam wyczuć nawet najdelikatniejsze brania, konstrukcja blanku X45 redukuje skręcanie przy wyrzucie znacznie zwiększając celność, zastosowane zostały tutaj najlżejsze węglowe przelotki AGS, waga kija to zaledwie 135g, z powodzeniem możemy używać go do połowów szczupaka, bolenia, sandacza.

Wędki, które przedstawiłem powyżej mają jedną wspólną cechę. Mogą być stosowane do łowienia kilku najpopularniejszych gatunków ryb w naszych wodach, z użyciem różnych przynęt zależnie od specyfiki kija. Dzięki ich właściwościom będziemy mogli komfortowo dobrać się do różnych grup ryb znajdujących się w łowisku oraz używać szerokiej gamy przynęt. Mam nadzieję, że każdy znajdzie w tekście wędkę odpowiadającą jego potrzebom, która pozwoli mu osiągać coraz lepsze wyniki na wędkarskich wyprawach.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *