Wiosenna mamusia złowiona na jerka.

Recenzja wędki Dragon Express Jerk 183 20-60g

Opublikowano 18 listopada 2014 przez Dzikus

Wędka Dragon Express Jerk 183 20-60g to kij, który kupiłem kilka lat temu z myślą o jerkowaniu. Przeznaczony jest do używania małych i średnich jerków od 7 do 14cm. Wędka sprawdza się również w trolingu i werticalu, metodach dość mało jeszcze popularnych w Naszym kraju.

Co do samej wędki należy ona raczej do sztywnych modeli. Blank zbudowany został w technologi multiwarstwowej HDL (Heavy Duty Layer) z grafitu o różnej wytrzymałości. Dla zapewnienia dodatkowej ochrony i trwałości przed przypadkowymi urazami, zastosowano specjalny oplot z mocnych elastycznych włókien. Taka konstrukcja blanka generuje duży zapas mocy, przy zachowaniu niewielkiej masy.Wędka Dragon Express Jerk 183 20-60g

Stosunkowo krótki i dzielony dolnik (31 cm) wykonany jest z portugalskiego korka. Od dołu dolnik zakończono metalową obręczą z logiem firmy Dragon, a z drugiej strony grafitowym uchwytem na kołowrotek z charakterytycznym dla casta pazurem.Dzielony dolnik wygodnie leży w dłoni.Wędka w połączeniu z multiplikatorem tworzy wytzrymały zestaw. Przelotki SiC zamontowano we wzmacnianych, nieodkształcalnych ramkach, używając nici do omotek pokrytych lakierem epoksydowym, który wykazuje znikome skłonności do pękania przy dosyć intensywnym użytkowaniu wędziska.Przelotki SiC zamontowano we wzmacnianych, nieodkształcalnych ramkach. Wadą wędki Dragon Express Jerk 183 20-60g niewątpliwie jest brak oczka do zaczepiania przynęty. Biorąc sprawę w swoje ręce udoskonaliłem tą niedogodność zakładając prowizorycznie trytkę powyżej i poniżej multiplikatora. Mimo, że nie jest to najlepsze rozwiązanie (szybko niszczy się korek), ułatwia nieco życie.Brak uchwytu na przynętę utrudnia łowienie, ale są na to skuteczne sposoby.

Cenowo wędka Dragon Express Jerk 183 20-60g wypada całkiem niedrogo. Jej cena oscyluje na poziomie 191 zł i  jest dostępna w sklepie PLECIONA.PL 

Zaletą wędziska jest niewątpliwie jej długość (183 cm) i dwu częściowy skład, dzięki czemu nie sprawia ona problemów w transporcie oraz wygodnie się nią łowi z łodzi, nawet w pozycji siedzącej.Krótkie, dwu częściowe kije łatwo transportować i przechowywać.Wędka Dragon Express Jerk 183 20-60g uzbrojona jest w multiplikator niskoprofilowy Team Dragon Big Bait MF250iL,  odporny na słoną wodę.Multiplikator niskoprofilowy Team Dragon Big Bait MF250iL

Na wiosnę kijek używam głównie do jerkowania na zarośniętych i płytkich akwenach. Stosuję wtedy plecionkę grubości 0,18 mm i cienki przypon. Najbardziej lubie duże jerki powierzchniowe o zygzakowatej pracy, gdyż atak na taką przynętę jest widowiskowy. Taki zestaw, przy odpowiednim wyregulowaniu multika, pozwala oddawać naprawdę dalekie i celne rzuty. Trzeba tylko pamiętać o zatrzymaniu szpuli, w chwili gdy przynęta wpada do wody aby unikać powstawaniu brody.Wiosenna mamuśka złowiona na jerka.

Jesienią natomiast, gdy nastawiam się na tłuste mamuśki, nawlekam nieco grubszą linkę o maksymalnej grubości 0,25 mm + przypon dragon classic do 18kg. Stosowanie grubszych plecionek, nie sprzyja oddawaniu dalekich rzutów. Takim zestawem przeważnie łowię w trolingu, werticalu lub jiguje na dużych głębokościach. Nie mogę sobie wtedy pozwolić na słabe ogniwo w zestawie. Jesienna mamusia złowiona w trolingu.

Wędka Dragon Express Jerk 183 20-60g doskonale pokazuje pracę woblerów, zarówno drganiem szczytówki jak i pracą całego kija, do tego stopnia, że wiem kiedy przynęta zgarnia śmieci pływające w wodzie.

Mimo, że c.w. zawiera się w przedziale 20-60g, moim zdaniem dolna granica zaczyna się już od 15. Jigowanie gumami z takim obciążeniem jest dobrze wyczuwalne. Co do górnej granicy kij ma duży zapas mocy. Rzucanie 20-30 cm przynętami z obciążeniem 75g jest wykonalne. Jednak najwygodniej łowi mi się gumami 15-20 cm z główkami 50g, oczywiście w zależności od głębokości i rodzaju akwenu.Wędka jak na swoje parametry dobrze się ładuje, a przynętę można posłać naprawdę daleko.

Podczas holu małych i średnich drapieżników, głównie pracuje część szczytowa wędki. Dopiero gdy mamy doczynienia z większymi osobnikami pracuje cały kij. Wędka ma akcję Fast, co w przypadku brania kwitowane jest zacięciem w tempo.Kijek doskonale radzi sobie zarówno z mamuśkami jak i babuszkami.

Z pomoca Wędki Dragon Express Jerk 183 20-60g, pobiłem swoje życiowe rekordy w łowieniu szczupaka i dorsza :) . Więcej o wyprawie na dorsze znajdziecie tutaj.Ten okaz dał mi troszeczkę popalić,  a gdy pojawił się na powierzchni byłem bardzo szczęśliwy.

Wędkę Dragon Express Jerk 183 20-60g mógłbym skwitować jednym słowem, że jest OK. Ale zapewne osobom, które nigdy nie miały z nią doczynienia nieweiele to powie. Wiadomo też, że najlepiej byłoby wziąć kij do ręki, pomacać, przymierzyć, przetestować go na tyle na ile pozwalają warunki w naszym sklepie Pleciona.pl. Jeśli zabrakło by jej na stanie, służę pomocą i udostępnię swój model :) . Jest to mój pierwszy jerk w kolekcji i bardzo go sobie chwalę. Przede wszystkim za moc jaka drzemie w blanku, długość po złożeniu (95 cm), a także amortyzację w czasie holu dużych ryb. Wg mnie jest to doskonała propozycja dla początkujących castingowców jak i uniwersalny kij do łowienia w trolingu.

Komentarze

  1. WMP 17 grudnia 2014 at 11:20

    Łowiłem osobiście na tą wędkę i z całym sercem mogą ją polecić. Wędka wykonana jest bardzo dobrze, a trolling na niej to czysta przyjemność. Nie wiem jak z dorszami, ale do szczupaczków spisuje się znakomicie. A co do dolnej granicy, faktycznie wyczuwalna jest trochę niższa niż zakłada producent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>