Wędki na bolenia godne polecenia

Wędki na bolenia godne polecenia

Opublikowano 2 stycznia 2018 przez Piotrek Milewski

W naszych polskich rzekach nadal można spotkać pokaźne ilości szybkich i cwanych boleni. Jest to sportowa ryba, która ma bardzo dobry wzrok i podejście do niej często wymaga od wędkarza dużych umiejętności i poświęcenia. Kiedy już uda nam się namierzyć i skusić do brania grubą, srebrną strzałę, emocje w momencie uderzenia i holu będą sięgały zenitu. Kij jakim powinniśmy operować musi być długi i mieć granicach 2,7m-3m, ponieważ najczęściej łowimy w dużych rzekach i musimy posyłać przynętę celnie na duże odległości. Akcja kija powinna być półparaboliczna aby dobrze amortyzowała silne uderzenia ryby. Oczywiście kiedy łowimy na żyłkę możemy sobie pozwolić na szybszy kij z tego względu, że podczas brania na dużym dystansie nie będziemy w stanie odpowiednio wciąć. Podczas łowienia na cienką plecionką polecam kij troszkę wolniejszy. Przynęty jakimi będziemy operować to głównie dalekosiężne, tonące woblery, które pozwolą nam dostać się w bardzo odległe miejsca od brzegu. Oczywiście łowimy bolenie również na inne przynęty takie jak gumy, obrotówki, wahadłówki i mniejsze woblery zależnie od pory roku lub specyfiki danej wody.

Wędki na bolenia w przedziale cenowym do 250 zł

Wędka Okuma Dead Ringer 279cm 9-27g – dość miękki i ciekawy kijek od Okumy za małe pieniądze. Producent do wykonania blanku użył włókna węglowego 24T oraz przelotek SiC. Uchwyt zawiera elementy wykonane z pianki EVA oraz korka. Kijek będzie dobrym wyborem dla początkującego wędkarza. Dzielony dolnik dodaje mu nowoczesnego wyglądu. Waga wędki to 160g.

Wędka DAM Effzett SLR 3,00m 7-21g – trzy metrowy, szybki kijek od Dam’a. Jego niezbyt duży ciężar wyrzutowy i akcja pozwolą na posłanie przynęty na niewyobrażalne odległości. Sprawdzi się podczas połowu na największych, nizinnych rzekach, gdzie miejsca żerowania boleni są daleko od brzegu. Przelotki użyte w tym kijku to również SiC ale niestety przy tej długości musimy liczyć się z wyższą wagą czyli 205g.

Wędka Mikado Specialized Chubster 305 3-15g – to wędzisko w wersji 275cm i 3-12g opisywałem w jednym z moich poprzednich tekstów jako ciekawy kij na klenie i jazie. Chubster w dłuższej wersji też sobie z nimi poradzi ale jeszcze łatwiej będzie się z nim można dobrać do boleni. Ciężar wyrzutowy wędziska jest delikatnie niedoszacowany. Kijek jest czuły i jest uzbrojony w wysokiej jakości przelotki. Posiada uchwyt kołowrotka Fuji TVS, jego waga to 157g.

Wędki na bolenia w przedziale cenowym 250-500zł

Wędka DAM Steelpower Black Spin 3,00m 8-24g – jest to nowy i ciekawy kijek ze stajni Dam’a. Jego długość oraz akcja będą odpowiednie do łowienia boleni z brzegu. Zbudowany jest z węgla TC30, posiada oryginalne przelotki Fuji Alconite wraz z mocowanie kołowrotka tej samej marki. Blank wykonany był metodą X-wrap a ciekawostką jest, że przelotki na nim rozmieszczone zostały zgodnie z rekomendacją firmy Fuji. Wędka posiada dzielony dolnik, jej waga to 183g.

Wędka Abu Garcia Veritas V2 922 ML 279cm 9-28g – Ten kijek uważam za jeden z tych, które trzeba wziąć do ręki szukając odpowiedniego środka na bolenie. Jest to poprawiona wersja sprawdzonej już serii Vertias. Wędka ma wysokie walory użytkowe oraz bardzo ciekawy design, który sprawia, że mocno rzuca się w oczy. Blank wykonany z mat węglowych 30 ton sprawia, że jest ona wytrzymalsza bez zwiększenia jej wagi. Jego waga to 185g.

Wędka Dragon Specialist Pro Asp Killer 2.90 10-35g – Następna ciekawa propozycja tym razem od Dragona. Wędka stworzona typowo pod łowienie boleni. Czuła, szybka i dynamiczna sprawi, że wrażenia z holu pozostaną w naszej pamięci na długo. Toray jest producentem mat użytych do stworzenia blanków. Użyte przelotki to Fuji Alconite i uchwyt kołowrotka Fuji IPS. Wykończenie dolnika to dobrej jakości pianka EVA. Posiada również wysokiej jakości niestarzejący się lakier do omotek. Waga wędki to 183g.

Wędki na bolenia w przedziale cenowym 500-700zł

Dragon Guide Select Thrill 2.95 10-35g –  Kolejny kij ze stajni Dragona, który posiada dużo mocy aby wyholować solidnego bolenia. Jest to kij o szybkiej akcji z dolnikiem posiadającym Resonance System, który to sprawia, że jest on bardziej czuły. Seria Guide Select posiada wiele ciekawych i osławionych już wędzisk, na które łowił nie jeden profesjonalista. Kij posiada nowatorski i elegancki matowy design z komponentami w kolorze tytanu. Tutaj również użyto mat Toray, przelotek Fuji Alconite oraz uchwytu kołowrotka DPS. Waga wędki to 199g.

Wędka Savage Gear Parabellum CC 289cm 10-34g 3cz. – jeden z ciekawszych kijków o półparabolicznej wolniejszej akcji, który mogę polecić każdemu nawet doświadczonemu wędkarzowi. Kij spełnia wszystkie wymogi, które musi posiadać wędka przeznaczona pod ten gatunek ryb. Idealnie wyważona świetnie leży w ręku oraz nie męczy podczas dłuższego wędkowania. Przelotki coil control pozwolą na posłanie przynęty na dalekie odległości. Wykończenie dolnika to wysokiej jakości korek. Idealne wędka na bolenia pod plecionkę.

Savage Gear Custom Coastal 274cm 7-23g 2cz – ostani kijek, o którym chciałem powiedzieć jest również od Savage. Bardzo ciekawa i obszerna seria wędzisk Custom pozwoli na dobranie kijka pod każdą rybę oraz na każdą wodę. Świetne i szybkie wędki jak coastal pozwolą również łowić bolenie z dużym powodzeniem. Budowane na matach Toray, posiadają przelotki Coil Control oraz wykończenie z korka klasy AAAA. Ten kijek trzeba koniecznie wziąć do ręki aby dostrzec jego wyjątkowość.

Piękny wislany boleń złowiony przez autora

Kolejny tekst na temat wędek tym razem boleniowych mam nadzieję, że pozwoli Wam chociaż trochę rozjaśnić temat jak powinna taka wędka pracować oraz jakie powinna mieć parametry techniczne. Dobór wędziska pod konkretną rybę jest dość ważny abyśmy mogli łowić ją z jak największym powodzeniem. W tekście jest opisałem 9 wędek na bolenia, z których każdy na pewno wybierze coś dla siebie i skutecznie podejdzie z nim dużą rapę 🙂

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *